Рена (амт)

Координати: 53°46′01″N 10°55′01″E / 53.767° СГШ; 10.917° ИГД / 53.767; 10.917
Од Википедија — слободната енциклопедија

Рена (германски: Rehna) — општинска заедница во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Рена.

Општинската заедница се состои од следниве општини:

 1. Карлов
 2. Дехов
 3. Грос Молцан
 4. Холдорф
 5. Кенигсфелд
 6. Рена
 1. Рипс
 2. Шлагсдорф
 3. Тандорф
 4. Утехт
 5. Ведендорферзе

53°46′01″N 10°55′01″E / 53.767° СГШ; 10.917° ИГД / 53.767; 10.917