Прејди на содржината

Грос Зимц

Координати: 53°49′N 10°55′E / 53.817° СГШ; 10.917° ИГД / 53.817; 10.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Зимц
Автобуска станица во Грос Зимц
Автобуска станица во Грос Зимц
Автобуска станица во Грос Зимц
Грос Зимц во рамките на Германија
Грос Зимц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Рајнер Бергер
Основни податоци
Површина 14,68 км2
Надм. височина 18 м
Население 322  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038828
Портал www.schoenberg-land.de
Местоположба на Грос Зимц во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°49′N 10°55′E / 53.817° СГШ; 10.917° ИГД / 53.817; 10.917

Грос Зимц (германски: Groß Siemz) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]