Кенигсфелд (Мекленбург)

Координати: 53°45′N 11°00′E / 53.750° СГШ; 11.000° ИГД / 53.750; 11.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кенигсфелд
Црква во Демерин
Црква во Демерин
Црква во Демерин
Кенигсфелд (Мекленбург) во рамките на Германија
Кенигсфелд (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Градоначалник Клаус Бабе
Основни податоци
Површина 32,40 км2
Надм. височина 40 м
Население 961 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038872, 038873
Местоположба на Кенигсфелд во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°45′N 11°00′E / 53.750° СГШ; 11.000° ИГД / 53.750; 11.000

Кенигсфелд (германски: Königsfeld) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)