Болтенхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Болтенхаген
Плажа во Болтенхаген
Плажа во Болтенхаген
Плажа во Болтенхаген
Болтенхаген во рамките на Германија
Болтенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Клицер Винкел
Градоначалник Олаф Клаус
Основни податоци
Површина 18,09 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.470 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23946
Повик. бр. 038825
Портал www.gemeinde-boltenhagen.de
Местоположба на Болтенхаген во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°58′N 11°13′E / 53.967° СГШ; 11.217° ИГД / 53.967; 11.217Координати: 53°58′N 11°13′E / 53.967° СГШ; 11.217° ИГД / 53.967; 11.217

Болтенхаген (германски: Boltenhagen) — општина и приморско одморалиште во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија, сместена на брегот на Балтичкото Море, 30 километри источно од Либек. Нуди широк поглед на Либечкиот Залив; 5-километарска долга и песочна плажа, крајбрежна патека, ресторани и воздушни бањи, како и бањи за слепи лица.

Болтенхаген е особено омилен помеѓу семејствата поради плитките плажи, комбинирани со одличниот квалитет на водата.

Марината со рибарското пристаниште се надоврзуваат на одморалиштето неговиот најисточен крај, нудејќи хотели и приватни плажи кон Воленбершкиот Залив, плиток залив помеѓу Болтенхаген и Висмар, дел од поголемиот Висмарски Залив.

Западно од општината и близу крајбрежјето се наоѓа малиот сликовит замок Грос-Шванзе, неодамна обновен и претворен во луксузен хотел. Јужно од него се наоѓа Замокот Ботмер, значаен тјудорски замок во блискиот град Клиц, кој исто така може да се посети.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]