Либечки Залив

Координати: 54°09′33″N 11°19′20″E / 54.15917° СГШ; 11.32222° ИГД / 54.15917; 11.32222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Травеминде, место на Либечкиот Залив

Либечкиот Залив (герм. Lübecker Bucht) — водна површина во југозападниот дел од Балтичкото Море, околу германските покраини Мекленбург-Западна Померанија и Шлезвиг-Холштајн. Го образува југозападниот дел на Мекленбуршкиот Залив.

Главно пристаниште е градот Либек со одморалишниот реон Травеминде, крај устието на реката Траве. Каналот Елба-Либек го поврзува Балтичкото Море со реката Елба.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Привал (полуостров) со музејот-брод „Пасат“

54°09′33″N 11°19′20″E / 54.15917° СГШ; 11.32222° ИГД / 54.15917; 11.32222