Прејди на содржината

Милен Ајхзен

Координати: 53°46′N 11°15′E / 53.767° СГШ; 11.250° ИГД / 53.767; 11.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милен Ајхзен
Црква во Милен Ајхзен
Црква во Милен Ајхзен
Црква во Милен Ајхзен
Милен Ајхзен во рамките на Германија
Милен Ајхзен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гадебуш
Градоначалник Јирген Аренс
Основни податоци
Површина 23,69 км2
Надм. височина 54 м
Население 966 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 038871
Местоположба на Милен Ајхзен во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°46′N 11°15′E / 53.767° СГШ; 11.250° ИГД / 53.767; 11.250

Милен Ајхзен (германски: Mühlen Eichsen) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)