Рена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рена
Старото Градско собрание во Рена
Старото Градско собрание во Рена
Грб на Рена
Рена is located in Германија
Рена
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Градоначалник Ханс Јохен Олденбург (независен)
Основни податоци
Површина 44,29 км2
Надм. височина 24 м
Население 3.592 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038872
Портал www.rehna.de
Местоположба на градот Рена во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°46′N 11°02′E / 53.767° СГШ; 11.033° ИГД / 53.767; 11.033Координати: 53°46′N 11°02′E / 53.767° СГШ; 11.033° ИГД / 53.767; 11.033

Рена (германски: Rehna) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 26 километри југоисточно од Либек и 28 километри северозападно од Шверин. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]