Кнезе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кнезе
Кнезе is located in Германија
Кнезе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гадебуш
Градоначалник Ханс-Јирген Хофман
Основни податоци
Површина 15,89 км2
Надм. височина 58 м
Население 342 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 038876
Местоположба на Кнезе во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°38′N 10°58′E / 53.633° СГШ; 10.967° ИГД / 53.633; 10.967Координати: 53°38′N 10°58′E / 53.633° СГШ; 10.967° ИГД / 53.633; 10.967

Кнезе (германски: Kneese) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)