Прејди на содржината

Барнеков

Координати: 53°52′N 11°22′E / 53.867° СГШ; 11.367° ИГД / 53.867; 11.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барнеков
Спомен-камен за отворањето на првиот дел од А 20 во Барнеков
Спомен-камен за отворањето на првиот дел од А 20 во Барнеков
Спомен-камен за отворањето на првиот дел од А 20 во Барнеков
Барнеков во рамките на Германија
Барнеков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Дорф Мекленбург-Бад Клајнен
Месни единици 4
Градоначалник Биргит Хајне
Основни податоци
Површина 15,59 км2
Надм. височина 39 м
Население 600 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23968
Повик. бр. 03841
Портал www.amt-dorf-mecklenburg.de
Местоположба на Барнеков во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°52′N 11°22′E / 53.867° СГШ; 11.367° ИГД / 53.867; 11.367

Барнеков (германски: Barnekow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)