Грос Молцан

Координати: 53°43′N 10°52′E / 53.717° СГШ; 10.867° ИГД / 53.717; 10.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грос Молцан
Грос Молцан во рамките на Германија
Грос Молцан
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Градоначалник Роземари Мелхин
Основни податоци
Површина 6,37 км2
Надм. височина 48 м
Население 397 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038875
Местоположба на Грос Молцан во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°43′N 10°52′E / 53.717° СГШ; 10.867° ИГД / 53.717; 10.867

Грос Молцан (германски: Groß Molzahn) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)