Лицов (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лицов
Грб на Лицов
Лицов (Мекленбург) is located in Германија
Лицов (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Герд Пуш
Основни податоци
Површина 24,83 км2
Надм. височина 62 м
Население 1.459 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19209
Повик. бр. 038874
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Лицов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°38′N 11°10′E / 53.633° СГШ; 11.167° ИГД / 53.633; 11.167Координати: 53°38′N 11°10′E / 53.633° СГШ; 11.167° ИГД / 53.633; 11.167

Лицов (германски: Lützow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Лицов-Либсторф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)