Калкхорст

Координати: 53°58′N 11°04′E / 53.967° СГШ; 11.067° ИГД / 53.967; 11.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калкхорст
Црква во Калкхорст
Црква во Калкхорст
Црква во Калкхорст
Грб на Калкхорст
Калкхорст во рамките на Германија
Калкхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Клицер Винкел
Градоначалник Дитрих Најк
Основни податоци
Површина 51,91 км2
Надм. височина 68 м
Население 1.793 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23942, 23948
Повик. бр. 038825, 038827
Портал www.gemeinde-kalkhorst.de
Местоположба на Калкхорст во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°58′N 11°04′E / 53.967° СГШ; 11.067° ИГД / 53.967; 11.067

Калкхорст (германски: Kalkhorst) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)