Пасзе

Координати: 53°58′N 11°46′E / 53.967° СГШ; 11.767° ИГД / 53.967; 11.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пасзе
Црква во Пасзе
Црква во Пасзе
Црква во Пасзе
Пасзе во рамките на Германија
Пасзе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојклостер-Варин
Градоначалник Адолф Витек
Основни податоци
Површина 16,14 км2
Надм. височина 89 м
Население 195 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23992
Повик. бр. 038429
Портал www.neukloster.de
Местоположба на Пасзе во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°58′N 11°46′E / 53.967° СГШ; 11.767° ИГД / 53.967; 11.767

Пасзе (германски: Passee) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)