Крембц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крембц
Крембц is located in Германија
Крембц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гадебуш
Градоначалник Вернер Гушевски
Основни податоци
Површина 39,06 км2
Надм. височина 60 м
Население 898 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19205
Повик. бр. 03886, 038876, 038853
Местоположба на Крембц во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°38′N 11°04′E / 53.633° СГШ; 11.067° ИГД / 53.633; 11.067Координати: 53°38′N 11°04′E / 53.633° СГШ; 11.067° ИГД / 53.633; 11.067

Крембц (германски: Krembz) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)