Готесгабе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Готесгабе
Готесгабе се наоѓа во Германија
Готесгабе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Дитер Мухе
Основни податоци
Површина 22,25 км2
Надм. височина 58 м
Население 748 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19209
Повик. бр. 038874
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположбата на Готесгабе во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°37′00″ СГШ 11°15′00″ ИГД / 

Готесгабе (германски: Gottesgabe) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)