Шлагсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шлагсдорф
Грб на Шлагсдорф
Шлагсдорф is located in Германија
Шлагсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Градоначалник Инго Мелхин
Основни податоци
Површина 20,12 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.137 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038875
Местоположба на Шлагсдорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°43′N 10°49′E / 53.717° СГШ; 10.817° ИГД / 53.717; 10.817Координати: 53°43′N 10°49′E / 53.717° СГШ; 10.817° ИГД / 53.717; 10.817

Шлагсдорф (германски: Schlagsdorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)