Прејди на содржината

Бризевиц

Координати: 53°40′N 11°15′E / 53.667° СГШ; 11.250° ИГД / 53.667; 11.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бризевиц
Бризевиц
Бризевиц
Бризевиц
Бризевиц во рамките на Германија
Бризевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Манфред Дуц
Основни податоци
Површина 29,88 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.975 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19071
Повик. бр. 038874
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Бризевиц во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°40′N 11°15′E / 53.667° СГШ; 11.250° ИГД / 53.667; 11.250

Бризевиц (германски: Brüsewitz) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Покрај самото село Бризевиц, во општината влегуваат и селата Готмансферде, Грос Бриц и Херен Штајнфелд.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)