Зелмсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зелмсдорф
Грб на Зелмсдорф
Зелмсдорф се наоѓа во Германија
Зелмсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Детлеф Хициграт
Основни податоци
Површина 36,13 км2
Надм. височина 55 м
Население 2.906 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038823
Портал www.selmsdorf.de
Местоположбата на Зелмсдорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°52′00″ СГШ 10°52′00″ ИГД / 

Зелмсдорф (германски: Selmsdorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се наоѓа источно од градот Либек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)