Прејди на содржината

Шенберг (Мекленбург)

Координати: 53°51′N 10°55′E / 53.850° СГШ; 10.917° ИГД / 53.850; 10.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенберг
Гимназија Ернст Барлах во Шенберг
Гимназија Ернст Барлах во Шенберг
Гимназија Ернст Барлах во Шенберг
Грб на Шенберг
Шенберг (Мекленбург) во рамките на Германија
Шенберг (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Шенбергер Ланд
Градоначалник Михаел Хајнце
Основни податоци
Површина 38,09 км2
Надм. височина 7 м
Население 4.699 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23923
Повик. бр. 038828
Портал www.stadt-schoenberg.de
Местоположба на градот Шенберг во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°51′N 10°55′E / 53.850° СГШ; 10.917° ИГД / 53.850; 10.917

Шенберг (германски: Schönberg) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 16 километри источно од Либек и 7 километри од Дасовското Езеро. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Шенбергер Ланд.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото официјално спомнување на градот Шенберг било во 1219 година, а кратко подоцна станал резиденција на Епископијата Рацебург.

Шенберг бил окупиран од Црвената армија и станал дел од Источна Германија. Во близина на железничката станица во градот се наоѓаат советски гробишта.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Шенберг е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]