Список на збратимени градови во Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Германија

Ова е список на места во Германија, што имаат врски со локални заедници во други држави, или, соодветно со другите делови на Германија (најмногу со градови од поранешната Источна Германија). Во повеќето случаи, соработката, особено кога е формализирана од локалните влади, е позната како „збратимување“ (понекогаш и други термини, како „партнерски градови“ или „збратимени градови“ се користат) и додека повеќето од местата се градови, списокот исто така вклучува села, градови, окрузи, итн. со слични врски.

А[уреди | уреди извор]

Грција Парга, Грција (1986)
Италија Лониго, Италија (1999)
Малта Мелиеха, Малта
 • Ален, Баден-Виртемберг:

Франција Сен Ло, Франција (1978)
Обединето Кралство Крајстчерч, Велика Британија (1981)
Унгарија Татабања, Унгарија (1987)

Турција Антакија, Турција (1995)
Италија Червија, Италија (2011)

 • Ален, Северна Рајна-Вестфалија:

Германија Темпелхоф-Шенеберг, Берлин
Германија Телтов, Германија

Германија Пенцберг, Германија
Луксембург Диферданж, Луксембург

Обединето Кралство Њу Милс, Велика Британија (1962)
Данска Наксков, Данска (1963)

Франција Шавил, Франција (1974)
Австрија Амштетен, Австрија (1979)

Словачка Спишка Нова Вес, Словачка (1992)

 • Алцај, Рајнска област-Пфалц:

Обединето Кралство Харпенден, Велика Британија (1963)
Франција Жослен, Франција (1973)

Франција Ламбе, Франција (1980)
Австрија Рехниц, Австрија (1981)

Полска Кошчјан, Полска (1990)
Германија Каменц, Германија (1990)

Германија Бад Бергцаберн, Германија
Германија Фрајберг, Германија
Полска Бистрица Клодска, Полска

Италија Дезенцано дел Гарда, Италија
Франција Перигуо, Франција

Грција Трикала, Грција
Чешка Усти на Орлици, Чешка

Франција Сен Аман-лез-О, Франција (1959)
Австрија Штокерау, Австрија

Белгија Екерен, Белгија
Обединето Кралство Фарнем, Велика Британија

Израел Димона, Израел
Германија Цела-Мелис, Германија

 • Анклам, Мекленбург-Западна Померанија:

Германија Хајде, Германија
Полска Устка, Полска

Латвија Лимбажи, Летонија
Шведска Бурлев, Шведска

САД Беј Сити, САД (1960)
Франција Англе, Франција (1968)

Кина Јингјианг, Кина (2004)
Италија Фермо, Италија (2006)

Германија Лудвигслуст, Германија
Шпанија Есплугес де Лобрегат, Шпанија

Естонија Виљанди, Естонија
Австрија Фелдкирхен, Австрија

Обединето Кралство Бексли, Велика Британија
Франција Фо сир Мер, Франција

Холандија Девентер, Холандија
Романија Алба Јулија, Романија (1974)

Полска Олесно, Полска

Обединето Кралство Инвернес, Велика Британија (1956)
Јапонија Нагахама, Јапонија (1959)
Јапонија Амагасаки, Јапонија (1959)

САД Дејтон (1964)
Франција Бурж, Франција (1967)

Чешка Либерец, Чешка (2001)
Кина Џинан, Кина (2004)

Холандија Апингедам, Холандија (1989)
 • Ахен, Северна Рајна-Вестфалија:

Белгија Лиеж, Белгија (1955)
Франција Ремс, Франција (1967)
Обединето Кралство Халифакс, Велика Британија (1979)
Шпанија Толедо, Шпанија (1985)

Кина Нингбо, Кина (1986)
Германија Наумбург, Германија (1988)
САД Арлингтон, САД (1993)
ЈАР Кејптаун, Јужна Африка (1999)

Русија Кострома, Русија (2001)
Израел Рош-ха-Аин, Израел (2007)
Ирска Балтимор, Ирска (2010)

Обединето Кралство Перт, Велика Британија (1956)
Франција Сен Жермен ан Ле, Франција (1975)
Унгарија Мишколц, Унгарија (1996)

Б[уреди | уреди извор]

Обединето Кралство Хелмсфорд, Велика Британија
Франција Аноне, Франција
Унгарија Бачалмаш, Унгарија
Италија Кавајон Веронезе, Италија (1986)
Германија Бад Швартау, Германија (1989)
Унгарија Енч, Унгарија
Франција Кодбек лез Елбеф, Франција
Полска Цехоцинек, Полска
Германија Меле, Германија
Обединето Кралство Дротвич Спа, Велика Британија
Франција Кон Кур сир Лур, Франција
Германија Бланкенфелде-Малов, Германија
Италија Абано Терме, Италија
Белгија Ротселар, Белгија
Обединето Кралство Скегнес, Велика Британија
Австрија Фризах, Австрија (2006)

Швајцарија Хур, Швајцарија
Хрватска Дубровник, Хрватска
Обединето Кралство Ексетер, Велика Британија (1965)

Чешка Маријанске Лазње, Чешка
Австрија Мајрхофен, Австрија
Русија Петерхоф, Русија

Италија Терачина, Италија
Луксембург Мондорф ле Бен, Луксембург
Франција Кабур, Франција

Австрија Ајзенштат, Австрија
Италија Маса, Италија
Франција Вернон, Франција
САД Арлингтон, САД
Германија Ремхилд, Германија

Бад Кецтинг е основачки член на Дузелаж,[1] асоцијација на збратимени градови со 23 градови-членки низ Европската Унија. Ова активно збратимување започна во 1991 и се одржуваат редовни настани, како што се фестивалите.[1][2]

Франција Бург ан Брес, Франција (1963)
Германија Нојрупин, Германија (1990)
Обединето Кралство Ашфорд, Велика Британија (1964)
Франција Фужер, Франција (1967)

Германија Бад Лангензалца, Германија
Обединето Кралство Бакстон, Велика Британија
Франција Шомон, Франција

Белгија Осткамп, Белгија
САД Манитовок, САД

Франција Фисм, Франција
Обединето Кралство Вир Вали, Велика Британија (1977)
Полска Иновроцлав, Полска
Италија Анцио, Италија (1958)
Германија Бад Фрајенвалде, Германија (1990)
Холандија Хемстеде, Холандија (2000)
Унгарија Еделењ, Унгарија
Франција Лувр, Франција
Јапонија Јоро-хо, Јапонија (2004)
Чешка Франтишкови Лазне, Чешка (1992)
Австрија Кицбиел, Австрија (1984)
Франција Руел Малмезон, France (1975)
Обединето Кралство Глосоп, Велика Британија
Франција Мулен, Франција
Германија Бротероде, Германија
Обединето Кралство Сафрон Валден, Велика Британија
Франција Сен Жан де Морин, Франција
Кина Ичун, Кина

Италија Монкалери, Италија
Франција Ментон, Франција
Германија Фрајтал, Германија

Чешка Карлови Вари, Чешка
Украина Јалта, Украина

Обединето Кралство Валингфорд, Велика Британија
Франција Локсеј ле Бен, Франција
Обединето Кралство Сен Хелие, Велика Британија
Обединето Кралство Изингтон, Велика Британија (1975)
Франција Монтесон, Франција
Франција Роајан, Франција (1980)

Обединето Кралство Бедфорд, Велика Британија
Унгарија Естергом, Унгарија
Австрија Фелдкирхен, Австрија

Чешка Прага, Чешка
Франција Родез, Франција

Австрија Филах, Австрија
Јапонија Нагаока, Јапонија

Обединето Кралство Ромси, Велика Британија
Франција Сенонш, Франција
Чешка Литвинов, Чешка

Чешка Хорни Јиретин, Чешка
Холандија Лон оп Занд, Холандија

Германија Вормс, Германија (1990)
Германија Хајделберг, Германија (1991)

Франција Дре, Франција (1992)
Чешка Јаблонец на Ниси, Чешка (1993)

Полска Јелења Гура, Полска (1993)

Франција Анси, Франција (1966)
Италија Ла Специја, Италија (1999)

Германија Рудолштат, Германија (1990)
Чешка Шестиот округ во Прага, Чешка

 • Белм, Долна Саксонија:
Германија Елтерлајн, Германија (2004)
Полска Колно, Полска (2006)
САД Инглвуд, САД (2007)

Франција Бон, Франција (1960)
Обединето Кралство Амерсхем, Велика Британија (1977)

Унгарија Мохач, Унгарија (1987)
Италија Рива дел Гарда, Италија (1989)

Полска Клоџко, Полска (1996)
Чешка Хостине, Чешка (2002)

Обединето Кралство Лутон, Велика Британија (1956)
Франција Бургоан Жалије, Франција (1956)
Холандија Велсен, Холандија (1956)

Франција Жуенвил ле Пон, Франција (1960)
Обединето Кралство Ранимед, Велика Британија (1965)
Литванија Маријамполе, Литванија (1989)

Кипар Лимасол, Кипар (1991)
Полска Пшчина, Полска (1993)
Израел Беит Џала, Израел, Палестински територии (2010)

САД Лос Анџелес, САД (1967)
Франција Париз, Франција (1987)
Шпанија Мадрид, Шпанија (1988)
Турција Истанбул, Турција (1988)
Русија Москва, Русија (1990)
Полска Варшава, Полска (1991)
Унгарија Будимпешта, Унгарија (1991)

Белгија Брисел, Белгија (1992)
Индонезија Џакарта, Индонезија (1993)
Узбекистан Ташкент, Узбекистан (1993)
Мексико Мексико, Мексико (1993)
Кина Пекинг, Кина (1994)
Јапонија Токио, Јапонија (1994)
Аргентина Буенос Аирес, Аргентина (1994)

Бразил Бразилија, Бразил (1994)
Чешка Прага, Чешка (1995)
Намибија Виндхук, Намибија (2000)
Обединето Кралство Лондон, Велика Британија (2000)
Иран Шираз, Иран (2007)

Израел Сдерот, Израел
Унгарија Шилвасварад, Hungary

САД Андерсон, САД
Чешка Хомутов, Чешка

Франција Фурми, Франција
Германија Рајне, Германија

Полска Тарновске Гори, Полска
Литванија Тракај, Литванија

Чешка Карлови Вари, Чешка
Германија Штат Велен, Германија
Полска Отмухов, Полска

Франција Валанс, Франција
Обединето Кралство Тендринг, Велика Британија

Италија Асти, Италија
Полска Швидњица, Полска

Грузија Телави, Грузија
Обединето Кралство Гернзи, Велика Британија

Јапонија Кусацу, Јапонија (1962)
Франција Саси ан Бри, Франција (1967)
Обединето Кралство Сари Хит, Велика Британија (1971)

Унгарија Сексард, Унгарија (1989)
САД Оверланд Парк, Канзас, САД (1999)
Италија Салтара, Италија (2000)

САД Шелбивил, САД (1962)
Луксембург Дикирх, Луксембург (1962)
Белгија Арлон, Белгија (1965)

Франција Ретел, Франција (1965)
Германија Бад Кестриц, Германија (1992)

Франција Верзон, Франција (1959)
Германија Мари, Германија
Русија Дзержинск, Русија (1996)
Полска Камена Гора, Полска (2006)
Данска Гладсаксе, Данска (1962)
Франција Ле Крезо, Франција (1989)
Италија Кастелабате, Италија (2008)
 • Бохум, Северна Рајна-Вестфалија:

Обединето Кралство Шефилд, Велика Британија (1950)
Шпанија Овиедо, Шпанија (1980)

Украина Донецк, Украина (1987)
Германија Нордхаузен, Германија (1990)

Кина Сујчжоу, Кина (1994)

Франција Понтуаз, Франција (1956)
Холандија Ситард-Гелен, Холандија (1962)
Турција Бергама, Турција, (1967)

Обединето Кралство Гленротс, Велика Британија (1971)
Австрија Кремс на Дунав, Австрија (1972)

Италија Алба, Италија (1985)
Германија Земерда, Германија (1988)

 • Бон, Северна Рајна-Вестфалија:

Германија Потсдам, Германија (1988)
Обединето Кралство Оксфорд, Велика Британија (1947)

збратимени со Бад Годесберг:
Франција Сен Клу, Франција (1957)
Италија Фраскати, Италија (1960)

Обединето Кралство Виндзор и Мејденхед, Велика Британија (1960)
Белгија Кортрејк, Белгија (1964)

збратимени со Хартберг:
Франција Париз-Вилмомбл, Франција
збратимени со Бојел:
Франција Миркурт, Франција
 • Ботроп, Северна Рајна-Вестфалија:
Обединето Кралство Блекпул, Велика Британија (2000)
Обединето Кралство Тодморден, Велика Британија
САД Њу Браунфелс, САД
Обединето Кралство Њубери, Велика Британија

Индонезија Бандунг, Индонезија (1960)
Франција Ним, Франција (1962)

Обединето Кралство Бат, Велика Британија (1971)
Тунис Сус, Тунис (1980)

Израел Кирјат Тивон, Израел (1985)
Германија Магдебург, Германија (1987)

Полска Гдањск, Полска (1976)
Латвија Рига, Летонија (1985)

Кина Даљен, Кина (1985)
Германија Росток, Германија (1987)

Израел Хаифа, Израел (1988)
Турција Измир, Турција (1995)

Франција Шербур-Октевил, Франција (1960)
Обединето Кралство Гримсби, Велика Британија (1963)

Финска Пори, Финска (1969)
Данска Фредериксхавн, Данска (1979)

Полска Шчеќин, Полска (1990)
Русија Калининград, Русија (1992)

 • Брилон, Северна Рајна-Вестфалија:
Обединето Кралство Тарсо, Велика Британија
Франција Сабле сур Сарт, Франција (1966)
Холандија Ниверкерк на Ајсел, Netherlands (1974)

Франција Фумел, Франција
Словенија Птуј, Словенија

Германија Хоенштајн-Ернстал, Германија
Италија Сулмона, Италија

Унгарија Казинцбарцика, Унгарија
Германија Ајленбург, Германија
Франција Сен сир л'Екол, Франција
Франција Блањак, Франција
Германија Рибниц-Дамгартен, Германија

В[уреди | уреди извор]

САД Асторија (Орегон), САД
Обединето Кралство Петерсфилд, Обединето Кралство
Обединето Кралство Хебден Бриџ, Обединето Кралство
Франција Кодри, Франција
Данска Вејен, Данска
Танзанија, Округ Макете, Танзанија
Германија Волгаст, Германија
Франција Блоа, Франција
Финска Хеменлина, Финска
Иран Шираз, Иран
Италија Сиена, Италија
Германија Трир, Германија
САД Вајмар (Тексас), САД
Холандија Ехт-Сустерен, Холандија
Белгија Маасејк, Белгија
Обединето Кралство Довентри, Обединето Кралство

Германија Нојкелн, округ од Берлин, Германија (1959)
Франција Авињон, Франција (1960)
Обединето Кралство Колчестер, Англија (1969)

Австрија Шладминг, Австрија (1974)
Австрија Рајт, Австрија (1976; збратимен со округот Гарбенхајм)
Италија Сиена, Италија (1987)

Германија Илменау, Германија (1990)
Чешка Писек, Чешка (1981)

Австрија Клагенфурт, Австрија (1930)
Швајцарија Монтро, Швајцарија (1953)
Белгија Гент, Белгија (1969)
Франција Фондет, Франција (1975; збратимен со округот Норо)

Словенија Љубљана, Словенија (1977)
Израел Кфар Саба, Израл (1981)
Шпанија Сан Себастијан, Шпанија (1981)
Полска Вроцлав, Полска (1987)

Обединето Кралство Ројал Танбриџ Велс, Обединето Кралство (1989)
Германија Герлиц, Германија (1990)
Никарагва Окотал, Никарагва (1990)
Германија Фридриксхајн-Кројцберг, округ на Берлин, Германија (1964/2001)

Филипини Каламба, Филипини (2008)
САД Шинер (Тексас), САД
Данска Олборг, Данска (1961)
Норвешка Мос, Норвешка
Обединето Кралство Лутон, Англија (1950)
Босна и Херцеговина Сараево, Босна и Херцеговина (1985)
 • Волгаст, Мекленбург-Западна Померанија
Германија Ведел, Германија
Франција Осер, Франција (1968)
Германија Бауцен, Германија (1990)
САД Мобајл (Алабама), САД
Италија Парма, Италија (1984)
Обединето Кралство Сен Олбанс, Обединето Кралство (1957)
Израел Тиберијада, Израел (1986)

Израел Бершеба, Израел, од 29 септември 1977
Германија Берлин-Темпелхоф-Шенеберг, Германија
Словачка Кошице, Словачка, од 1980

Полска Легњица, Полска
Предлошка:Country data НИК Матагалпа, Никарагва
Франција Сен Етјен, Франција

Германија Шверин, Германија
Русија Екатеринбург, Русија
Обединето Кралство Саут Тинсајд, Обединето Кралство

Франција Кан, Нормандија, Франција (1962)
Обединето Кралство Данди, Обединето Кралство (1962)
САД Рочестер (Њујорк), САД (1964)
Танзанија Мванза, Танзанија (1966)

Јапонија Оцу, Јапонија (1979)
Шпанија Саламанка, Шпанија (1980)
Германија Зул, Германија (1988)

Шведска Умео, Шведска (1992)
Чешка Трутнов, Чешка (1998)
Ирска Бреј (Ирска) и Округ Виклоу, Ирска (1998)

Г[уреди | уреди извор]

Франција Анмас, Франција (1970)
Полска Серадз, Полска (2000)
САД Фармерс Бранч (Тексас), САД

Холандија Хогезанд-Сапемер, Холандија (1966)
Обединето Кралство Олдхем, Обединето Кралство (1966–2004)

Франција Плезир, Франција (1975)
Латвија Кулдига, Летонија (1991)

Германија Бишофсверда, Германија (1990)
Франција Монсо ле Мин, Франција (1993)
Израел Рамат Хашарон, Израел (2005)

Франција Сен Дени, Франција (1950)
Бугарија Сливен, Бугарија (1965)
Полска Скерневице, Полска (1965)
Русија Псков, Русија (1969, обновено 1996)

Чешка П’лзењ, Чешка (1970)
Финска Куопио, Финска (1972)
Романија Темишвар, Романија (1984)
Холандија Арнем, Холандија (1987, обновено 1991)

Русија Ростов, Русија (1987)
Германија Нирнберг, Германија (1988, обновено 1997)
САД Форт Вејн (Индијана), САД (1992)
Босна и Херцеговина Горажде, Босна и Херцеговина (2002)

Италија Ферара, Италија
Унгарија Геделе, Унгарија
Чешка Храдец Кралове, Чешка

Холандија Керкраде, Холандија
Израел Нетанја, Израел
Никарагва Сан Хуан дел Сур, Никарагва

Франција Версај, Франција (до 1985)
САД Ватерлу (Ајова), САД
Обединето Кралство Винчестер, Обединето Кралство

Франција Аркашон, Франција (1965)
Обединето Кралство Виндзор и Мејденхед, Обединето Кралство (1969)

Чешка Бероун, Чешка (1989)
Полска Бжег, Полска (2000)

Обединето Кралство Челтенхем, Обединето Кралство (1951)
Полска Торуњ, Полска (1978)

Франција По, Франција (1982)
Германија Лутерштат Витенберг, Германија (1988)

Австрија Шердинг, Австрија (1976)
Чешка Кашперске Хори, Чешка (1991)
Финска Котка, Финска (1959)
Германија Оснабрик, Германија (1988)
Шведска Лунд, Шведска (1990)
Норвешка Хамар, Норвешка (1997)
САД Њупорт Њус (Вирџинија), САД (2007)
 • Гронау, Северна Рајна-Вестфалија:
Холандија Епе, Холандија

Франција Брињол, Франција (1959)
Италија Брунек (Брунико), Италија (1959)

Белгија Тилт, Белгија (1959)
Полска Шамотули, Полска (2000)

Грција Олимпија, Грција
Франција Кондом, Франција (1973)
Полска Мрагово, Полска (1993)
САД Бонита Спрингс (Флорида), САД

Франција Шатору, Франција (1977)
Обединето Кралство Брокстоу, Обединето Кралство (1978)
Полска Груѓондз, Полска (1989)

Шведска Фалун, Шведска (1994)
Русија Ржев, Русија (2008)

Франција Ла Рош сур Јон, Франција (1968)
Германија Бург, Германија (1990)
Грција Афандоу, Родос, Грција (2001)

Д[уреди | уреди извор]

Австрија Клагенфурт, Австрија
Италија Фонди, Италија

Холандија Алкмар, Холандија (1958)
Франција Троа, Франција (1958)
Обединето Кралство Честерфилд, Обединето Кралство (1959)
Австрија Грац, Австрија (1968)
Норвешка Трондхејм, Норвешка (1968)

Турција Бурса, Турција (1971)
Полска Плоцк, Полска (1988)
Унгарија Сегед, Унгарија (1990)
Унгарија Гјенк, Унгарија (1990)
Германија Фрајберг, Германија (1990)

Италија Бреша, Италија (1991)
Украина Ужхород, Украина (1992)
Латвија Лијепаја, Летонија (1993)
Швајцарија Санен, Швајцарија (1993)
Шпанија Логроњо, Шпанија (2002)

Обединето Кралство Канок, Обединето Кралство
Германија Гентин, Германија
Австрија Нојзидл на Езеро, Австрија (1978)
САД Толедо (Охајо), САД (2002)

Франција Аржантеј, Франција (1959)
Австрија Клагенфурт, Австрија (1971)
Германија Лудвигсхафен, Германија (1988)

Германија Ибенбирен, Германија (1990)
Полска Гливице, Полска (1992)

Литванија Неменчине, Литванија (1995)
Чешка Роуднице на Лаба, Чешка (2004)

Франција Сен Омер, Франција (1969)
Белгија Хаселт, Белгија (1976)

Германија Цајц, Германија (1990)
Финска Савонлина, Финска (2004)

Белгија Дист, Белгија (1963)

Германија Еденкобен, Германија
Финска Порвоо, Финска

Франција Геранд, Франција
Романија Сегешвар, Романија

Кина Јингјианг, Кина
Германија Шмалкалден, Германија

Франција Ажен, Франција (1963)
Израел Арад, Израел (1989)
Чешка Вишков, Чешка
Франција Живор, Франција
Германија Уна, Германија
Германија Хајденхајм, Германија
САД Абилен (Тексас), САД
Обединето Кралство Кроли, Обединето Кралство

Франција Амјен, Франција (1960)
Обединето Кралство Лидс, Обединето Кралство (1969)
Русија Ростов, Русија (1973)

САД Бафало (Њујорк), САД (1977)
Израел Нетанја, Израел (1980)
Србија Нови Сад, Србија (1981)

Германија Цвикау, Германија (1988)
Кина Си‘ан, Кина (1989)

Обединето Кралство Ковентри, Обединето Кралство (1959)
Русија Санкт Петербург, Русија (1961)
Полска Вроцлав, Полска (1963)
Македонија Скопје, Македонија (1967)

Италија Фиренца, Италија (1971)
Чешка Острава, Чешка (1971)
Република Конго Бразавил, Република Конго (1975)
Германија Хамбург, Германија (1987)

Холандија Ротердам, Холандија (1988)
Франција Стразбур, Франција (1990)
Австрија Салцбург, Австрија (1991)
САД Колумбус (Охајо), САД (1992)

Обединето Кралство Портсмут, Обединето Кралство (од 1950)[3][4][5][6][7]
Франција Кале, Франција (1964)[3][4]
САД Форт Лодердејл, САД (2011)
Того Ломе, Того (1973)[3]

Кина Вухан, Кина (1982)[3]
Литванија Вилниус, Литванија (1985)[3][4]
Турција Газиантеп, Турција (2005)[3][4]

Русија Перм, Русија[4]
Обединето Кралство Гринок, Обединето Кралство
[[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Сан Педро Сула, Хондурас

 • Дирен, Северна Рајна-Вестфалија:

Франција Валансјен, Франција (1959)
Франција Кормеј, Франција (1970)
Австрија Алтминстер, Австрија (1971)

Босна и Херцеговина Градачац, Босна и Херцеговина (2001)
Украина Стриј, Украина (2001)

Кина Јинхуа, Кина (2002)
Турција Ерегли, Турција (2009)

Обединето Кралство Рединг, Обединето Кралство (1975)
Германија Хемниц, Германија (1988)

Израел Хаифа, Израел (1988)
Полска Варшава, Полска (1989)

Русија Москва, Русија (1992)
Кина Чонгкинг, Кина (2004)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Douzelage.org: градови-членки“. www.douzelage.org. Архивирано од изворникот на 2009-04-06. Посетено на 21 октомври 2009.
 2. „Douzelage.org: Дома“. www.douzelage.org. Архивирано од изворникот на 2010-02-17. Посетено на 21 октомври 2009.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 „Градови збратимени со Дујсбург“. www.duisburg.de. Посетено на 7 May 2009.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 Предлошка:Цитирана веб страниц
 5. Градски совет на Портсмут. Twinning Архивирано на 7 јануари 2009 г.. Retrieved 22 August 2007.
 6. Portsmouth Duisburg Anglo-German Friends
 7. Duisburger Portsmouthfreunde