Фрајтал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрајтал
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Фрајтал
Фрајтал is located in Германија
Фрајтал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градски единици 13
Градоначалник Клаус Метиг (ДХС)
Основни податоци
Површина 40,53 км2
Надм. височина 160 м
Население 39.405 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 972 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01705
Повик. бр. 0351
Портал www.freital.de
Местоположба на градот Фрајтал во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 51°1′0″N 13°39′0″E / 51.01667° СГШ; 13.65000° ИГД / 51.01667; 13.65000Координати: 51°1′0″N 13°39′0″E / 51.01667° СГШ; 13.65000° ИГД / 51.01667; 13.65000

Фрајтал (германски: Freital) — поголем град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Градот е сместен веднаш до малата река Вајсериц и се наоѓа 8 километри југозападно од Дрезден.

На 1 октомври 1921 година, местата Дојбен, Делен и Почапел се здружиле заедно и станале град. Првите размислувања за спојување на местата биле на крајот на XIX век.

Географија[уреди | уреди извор]

Двете реки Роте Вајсериц и Вилде Вајсериц се спојуваат во Хајнсберг, округ на Фрајтал. Други притоки на обединетата Вајсериц се: Видериц, Појзенбах и некои помали потоци.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На североисток Фрајтал се граничи со покраинскиот главен град Дрезден. Соседни општини од округот Зексише Швајц-Остерцгебирге од исток во правец на стрелките на часовникот: Баневиц, Рабенау, Хекендорф, Тарант и Вилсдруф.

Градски единици[уреди | уреди извор]

 • Вајсиг (со Обервајсиг и Унтервајсиг)
 • Вургвиц (со Колсдорф, Нидерхермсдорф и Хамер)
 • Дојбен (со Нидерхеслих и Швајнсдорф)
 • Делен
 • Почапел (со Нидерпестервиц)
 • Хајнсберг (со Космансдорф и Екерсдорф)
 • Клајнаундорф
 • Бург
 • Биркигт
 • Цаукероде
 • Залхаузен
 • Пестервиц
 • Зомсдорф

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Родени во Фрајтал[уреди | уреди извор]

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]