Либштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либштат
Лутеранска црква во Либштат
Лутеранска црква во Либштат
Грб на Либштат
Либштат is located in Германија
Либштат
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Бад Готлојба-Бергисхибел
Градски единици 8
Градоначалник Ханс-Петер Рецлер (Левица)
Основни податоци
Површина 37,41 км2
Надм. височина 220−595 м
Население 1.273 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01825
Повик. бр. 035025
Местоположба на градот Либштат во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°51′53″N 13°51′20″E / 50.86472° СГШ; 13.85556° ИГД / 50.86472; 13.85556Координати: 50°51′53″N 13°51′20″E / 50.86472° СГШ; 13.85556° ИГД / 50.86472; 13.85556

Либштат (германски: Liebstadt) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри југозападно од Пирна и 23 километри југоисточно од Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)