Дона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дона
Панорама на градот
Панорама на градот
Панорама на градот
Грб на Дона
Дона во рамките на Германија
Дона
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Дона-Миглицтал
Градски единици 12
Градоначалник Фридхелм Пуцке
Основни податоци
Површина 28,57 км2
Надм. височина 130−150 м
Население 6.163 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 216 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01809
Повик. бр. 03529
Портал www.stadt-dohna.de
Местоположба на градот Дона во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°57′17″N 13°51′27″E / 50.95472° СГШ; 13.85750° ИГД / 50.95472; 13.85750Координати: 50°57′17″N 13°51′27″E / 50.95472° СГШ; 13.85750° ИГД / 50.95472; 13.85750

Дона (германски: Dohna) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа јужно од Хајденау, во долината на Миглиц и е сместен западно од Рудните Планини. Бил познат како Донин во 1107, 1160 и до 1206; и од 1288 до 1408. Донајн до 1454, а други форми на името биле Донин, Донов и на крајот Дона. Името доаѓа од сопственост на дон(ови) од бохемиското име Здон.

Историја[уреди | уреди извор]

Дона е еден од најстарите градови во Саксонија. Потекнува од 16 век п.н.е. и бронзеното доба. Првпат е споменат во 960 година во документ на императорот Ото I.

Бил поврзан со бохемискиот пат и стариот поштенски пад од Дрезден до Теплиц. Грофовијата било сместено помеѓу Грофовијата Мајсен, Кралството Бохемија и Готлојба.

Грофовијата било поразено во 1402 година, додека замокот бил седиште на владетелите до 1460 година, кога било преместено во Замокот Зоненштајн во Пирна.

Неговата изградба била повторно започната во 1845. Градот бил уништен од француските и руските трупи во текот на Наполеоновите војни.

Во 1999, Кетевиц и Кребс се придружиле на Дона. На 1 јануари 2002 година, градот станал седиште на истоимената општинска заедница.

Градски единици[уреди | уреди извор]

 • Бортен
 • Бозевиц
 • Бургштетел
 • Дона
 • Гамиг
 • Горкниц
 • Кетевиц
 • Кребс
 • Мојзегаст
 • Рерсдорф
 • Зирбен
 • Трониц

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Кулата на замокот, изградена во XIX век
 • Postmeilensäule, изграден во 1731
 • Alten Apotheke, изграден во 1690, локален историски музеј од 1992

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]