Клингенберг (Саксонија)

Координати: 50°54′N 13°33′E / 50.900° СГШ; 13.550° ИГД / 50.900; 13.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клингенберг
Клингенберг (Саксонија) во рамките на Германија
Клингенберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Месни единици 11
Градоначалник Торстен Шрекенбах (Граѓани за Клингенберг)
Основни податоци
Површина 86,56 км2
Население 6.763 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01738, 01744, 01774
Повик. бр. 035055, 035202, 035058, 037326
Портал gemeinde-klingenberg.de
Местоположба на Клингенберг во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°54′N 13°33′E / 50.900° СГШ; 13.550° ИГД / 50.900; 13.550

Клингенберг (германски: Klingenberg) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Била создадена на 31 декември 2012 со спојување на поранешните општини Прецшендорф и Хекендорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)