Хонштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хонштајн
Грб на Хонштајн
Хонштајн во рамките на Германија
Хонштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градоначалник Волфрам Лаш (ДХС)
Основни податоци
Површина 64,61 км2
Надм. височина 330 м
Население 3.262 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01848
Повик. бр. 035975
Портал www.hohnstein.de
Местоположба на градот Хонштајн во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°59′N 14°07′E / 50.983° СГШ; 14.117° ИГД / 50.983; 14.117Координати: 50°59′N 14°07′E / 50.983° СГШ; 14.117° ИГД / 50.983; 14.117

Хонштајн (германски: Hohnstein) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во областа Саксонска Швајцарија, 12 километри источно од Пирна и 28 километри југоисточно од Дрезден. Над него се наоѓа неговиот замок, кој е поставен на песочна карпа.

Како единици на градот влегуваат и селата (Ortsteil) Кунерсдорф, Еренберг, Госдорф, Лосдорф, Ратевалде, Улберсдорф и Вајцдорф.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]