Прејди на содржината

Хермсдорф (Саксонија)

Координати: 50°45′40″N 13°37′47″E / 50.76111° СГШ; 13.62972° ИГД / 50.76111; 13.62972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хермсдорф
Црква во Хермсдорф
Црква во Хермсдорф
Црква во Хермсдорф
Грб на Хермсдорф
Хермсдорф (Саксонија) во рамките на Германија
Хермсдорф (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Алтенберг
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Петер Ценхен
Основни податоци
Површина 20,14 км2
Надм. височина 720 м
Население 765 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01776
Повик. бр. 035057
Портал www.hermsdorf-erzgebirge.de
Местоположба на Хермсдорф во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°45′40″N 13°37′47″E / 50.76111° СГШ; 13.62972° ИГД / 50.76111; 13.62972

Хермсдорф (германски: Hermsdorf) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)