Штат Велен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штат Велен
Поглед на градот
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Штат Велен
Штат Велен во рамките на Германија
Штат Велен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Ломен/Штат Велен
Градски единици 4
Градоначалник Клаус Тител
Основни податоци
Површина 10,81 км2
Надм. височина 220 м
Население 1.565 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 145 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01829
Повик. бр. 035024
Портал www.wehlen-online.de
Местоположба на градот Штат Велен во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°57′25″N 14°1′56″E / 50.95694° СГШ; 14.03222° ИГД / 50.95694; 14.03222Координати: 50°57′25″N 14°1′56″E / 50.95694° СГШ; 14.03222° ИГД / 50.95694; 14.03222

Штат Велен (исто така: Велен; германски: Stadt Wehlen) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, сојузната покраина во Саксонија, Германија. Се наоѓа на западниот крај на Саксонска Швајцарија, на десниот брег на реката Елба, 6 километри источно од Пирна и 23 километри југоисточно од Дрезден.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Велен ги вклучува следниве населби:

  • Дорф Велен
  • Печа
  • Штат Велен
  • Цајхен

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Штат Велен е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]