Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саксонска Швајцарија
-Источни Рудни Планини
Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge
Округ
Грб на Саксонска Швајцарија -Источни Рудни Планини Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge
Грб
Saxony Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge 2008.png
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Адм. цент. Пирна
Површина
 • Вкупна 1,654 km2 (639 sq mi)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно 246.066
 • Густина 150/km2 (390/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. PIR, DW, FTL, SEB
Мреж. место http://www.landratsamt-pirna.de

Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини (германски: Sächsische Schweiz-Osterzgebirge) — округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Именуван е по планинските масиви Саксонска Швајцарија и Рудни Планини. Округот се граничи (од запад надесно) со окрузите Средна Саксонија и Мајсен, слободниот град Дрезден, округот Бауцен и Чешка.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Саксонска Швајцарија и Вајсериц, како дел од реформата на окрузите во август 2008.

Географија[уреди | уреди извор]

Поглед на видиковец на врвот на Папстштајн. Трите големи планини се Гориш (лево), Кенигштајн (во средината) и Лиленштајн (десно). Селото на десната страница е Гориш.

Округот се наоѓа помеѓу Дрезден и Чешка. Во југозападниот дел на округот се наоѓа најисточната точка на Рудните Планини („Erzgebirge“), а југоисточниот дел на округот е именуван Саксонска Швајцарија, која е дел од Елпските Песочни Планини. Главна река во округот е Елба.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Алтенберг
 2. Бад Готлојба-Бергисхибел
 3. Бад Шандау
 4. Диполдисвалде
 5. Дона
 6. Фрајтал
 7. Гласхите
 8. Хајденау
 9. Хонштајн
 10. Кенигштајн
 1. Либштат
 2. Нојштат во Саксонија
 3. Пирна
 4. Рабенау
 5. Зебниц
 6. Штат Велен
 7. Штолпен
 8. Тарант
 9. Вилсдруф
 1. Баретал
 2. Баневиц
 3. Дома
 4. Дорфхајн
 5. Дирерсдорф-Дитерсбах
 6. Гориш
 7. Хартмансдорф-Рајхенау
 8. Хермсдорф
 9. Клингенберг
 1. Крајша
 2. Ломен
 3. Миглицтал
 4. Ратен
 5. Ратмансдорф
 6. Рајнхартсдорф-Шена
 7. Розентал-Билатал
 8. Штрупен

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]