Гориш

Координати: 50°54′35″N 14°6′29″E / 50.90972° СГШ; 14.10806° ИГД / 50.90972; 14.10806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гориш
Поглед кон Гориш
Поглед кон Гориш
Поглед кон Гориш
Грб на Гориш
Гориш во рамките на Германија
Гориш
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Кенигштајн
Месни единици 4
Градоначалник Катарина Гриме
Основни податоци
Површина 34,78 км2
Надм. височина 300 м
Население 1.792 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01824
Повик. бр. 03 50 21
Портал www.gohrisch.de
Местоположба на Гориш во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°54′35″N 14°6′29″E / 50.90972° СГШ; 14.10806° ИГД / 50.90972; 14.10806

Гориш (германски: Gohrisch) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)