Гласхите

Координати: 50°51′0″N 13°47′0″E / 50.85000° СГШ; 13.78333° ИГД / 50.85000; 13.78333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гласхите
Поглед на градот
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Гласхите
Гласхите во рамките на Германија
Гласхите
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градски единици 13
Градоначалник Франк Рајхел (ДХС)
Основни податоци
Површина 95,57 км2
Надм. височина 340 м
Население 6.730 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01768
Повик. бр. 035053
Портал www.glashuette-sachs.de
Местоположба на градот Гласхите во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°51′0″N 13°47′0″E / 50.85000° СГШ; 13.78333° ИГД / 50.85000; 13.78333

Гласхите (германски: Glashütte) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија, кој се смета за место од каде започнала часовничарската индустрија во Германија. Историски бил првпат споменат во документ околу 1445 година. Во јануари 2008 година, поранешната општина Рајнхартсгрима била припоена кон Гласхите.

Моментално, часовници се произведуваат од следниве компании[2]:

  • A. Lange & Söhne
  • Bruno Söhnle Uhrenatelier Glashütte
  • Glashütte Original
  • Nautische Instrumente Mühle
  • NOMOS / Wempe Chronometerwerke
  • Union Glashütte

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Watch-Wiki: Glashütte

Надворешни врски[уреди | уреди извор]