Рајнхартсгрима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнхартсгрима
Место во Гласхите
Замок во Рајнхартсгрима
Замок во Рајнхартсгрима
Замок во Рајнхартсгрима
Грб на Рајнхартсгрима
Рајнхартсгрима во рамките на Германија
Рајнхартсгрима
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Град Гласхите
Место единици 7
Основни податоци
Површина 53,81 км2
Надм. височина 332 м
Население 3.002  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01768
Повик. бр. 03504, 035053
Портал www.reinhardtsgrimma.de
Координати 50°53′33″N 13°45′15″E / 50.89250° СГШ; 13.75417° ИГД / 50.89250; 13.75417Координати: 50°53′33″N 13°45′15″E / 50.89250° СГШ; 13.75417° ИГД / 50.89250; 13.75417

Рајнхартсгрима (германски: Reinhardtsgrimma) — село и поранешна општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија во Германија, близу Дрезден. Од 2 јануари 2008 година е припоена кон градот Гласхите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]