Вилсдруф

Координати: 51°3′8″N 13°32′18″E / 51.05222° СГШ; 13.53833° ИГД / 51.05222; 13.53833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилсдруф
Поглед на плоштадот во Вилсдруф
Поглед на плоштадот во Вилсдруф
Поглед на плоштадот во Вилсдруф
Грб на Вилсдруф
Вилсдруф во рамките на Германија
Вилсдруф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градски единици 14
Градоначалник Ралф Ротер (ДХС)
Основни податоци
Површина 81,69 км2
Надм. височина 273 м
Население 14.444 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 177 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01723
Повик. бр. 035204, 035209, 035203, 0351
Портал www.wilsdruff.de
Местоположба на градот Вилсдруф во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 51°3′8″N 13°32′18″E / 51.05222° СГШ; 13.53833° ИГД / 51.05222; 13.53833

Вилсдруф (германски: Wilsdruff) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 14 километри западно од Дрезден. Близу Вилсдруф се наоѓа предавател за пренесување на средни бранови.

Во Вилсдруф е сместен и традиционалниот производител на темјан, KNOX.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]