Дорфхајн

Координати: 50°56′N 13°34′E / 50.933° СГШ; 13.567° ИГД / 50.933; 13.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дорфхајн
Црква во Дорфхајн
Црква во Дорфхајн
Црква во Дорфхајн
Грб на Дорфхајн
Дорфхајн во рамките на Германија
Дорфхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Тарант
Месни единици 3
Градоначалник Олаф Швалбе
Основни податоци
Површина 6,26 км2
Надм. височина 362 м
Население 1.077 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01738
Повик. бр. 035055
Портал www.dorfhain.de
Местоположба на Дорфхајн во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°56′N 13°34′E / 50.933° СГШ; 13.567° ИГД / 50.933; 13.567

Дорфхајн (германски: Dorfhain) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)