Прејди на содржината

Хајденау (Саксонија)

Координати: 50°59′N 13°52′E / 50.983° СГШ; 13.867° ИГД / 50.983; 13.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајденау
Градското собрание во Хајденау
Градското собрание во Хајденау
Градското собрание во Хајденау
Грб на Хајденау
Хајденау (Саксонија) во рамките на Германија
Хајденау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градоначалник Михаел Јакобс (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,00 км2
Надм. височина 113 м
Население 16.641 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.513 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01801–01809
Повик. бр. 03529
Портал www.heidenau.de
Местоположба на градот Хајденау во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°59′N 13°52′E / 50.983° СГШ; 13.867° ИГД / 50.983; 13.867

Хајденау (германски: Heidenau) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Во текот на Втората светска војна, во градот бил сместен подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[2] Градот се наоѓа на левиот брег на реката Елба, 13 километри југоисточно од Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Кристин О’Киф.Концентрациони логори.www.tartanplace.com/tartanhistory/concentrationcamps.html

Надворешни врски[уреди | уреди извор]