Баневиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баневиц
Црква во Баневиц
Црква во Баневиц
Грб на Баневиц
Баневиц is located in Германија
Баневиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Месни единици 15
Градоначалник Кристоф Фрезе
Основни податоци
Површина 25,82 км2
Надм. височина 221 м
Население 11.083 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 429 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01728
Повик. бр. 0351, 035206
Портал www.bannewitz.de
Местоположба на Баневиц во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°59′35″N 13°43′0″E / 50.99306° СГШ; 13.71667° ИГД / 50.99306; 13.71667Координати: 50°59′35″N 13°43′0″E / 50.99306° СГШ; 13.71667° ИГД / 50.99306; 13.71667

Баневиц (германски: Bannewitz) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се наоѓа 7 километри јужно од Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)