Прејди на содржината

Рабенау (Саксонија)

Координати: 50°58′0″N 13°38′0″E / 50.96667° СГШ; 13.63333° ИГД / 50.96667; 13.63333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рабенау
Административна зграда во Рабенау
Административна зграда во Рабенау
Административна зграда во Рабенау
Грб на Рабенау
Рабенау (Саксонија) во рамките на Германија
Рабенау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градоначалник Герд Хилберт
Основни податоци
Површина 30,72 км2
Надм. височина 250−420 м
Население 4.400 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 143 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01734
Повик. бр. 0351, 03504
Портал www.rabenau.net
Местоположба на градот Рабенау во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°58′0″N 13°38′0″E / 50.96667° СГШ; 13.63333° ИГД / 50.96667; 13.63333

Рабенау (германски: Rabenau) — град во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 8 километри северно од Диполдисвалде и 12 километри југозападно од Дрезден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)