Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини

Координати: 50°54′N 13°50′E / 50.900° СГШ; 13.833° ИГД / 50.900; 13.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Саксонска Швајцарија
-Источни Рудни Планини
Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge

округ
Грб на Саксонска Швајцарија -Источни Рудни Планини Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеПирна
Површина
 • Вкупна1,654 км2 (639 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно244.722
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.PIR, DW, FTL, SEB
Мреж. местоhttp://www.landratsamt-pirna.de

Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини (германски: Sächsische Schweiz-Osterzgebirge) — округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Именуван е по планинските масиви Саксонска Швајцарија и Рудни Планини. Округот се граничи (од запад надесно) со окрузите Средна Саксонија и Мајсен, слободниот град Дрезден, округот Бауцен и Чешка.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Саксонска Швајцарија и Вајсериц, како дел од реформата на окрузите во август 2008.

Географија[уреди | уреди извор]

Поглед на видиковец на врвот на Папстштајн. Трите големи планини се Гориш (лево), Кенигштајн (во средината) и Лиленштајн (десно). Селото на десната страница е Гориш.

Округот се наоѓа помеѓу Дрезден и Чешка. Во југозападниот дел на округот се наоѓа најисточната точка на Рудните Планини („Erzgebirge“), а југоисточниот дел на округот е именуван Саксонска Швајцарија, која е дел од Елпските Песочни Планини. Главна река во округот е Елба.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Алтенберг
 2. Бад Готлојба-Бергисхибел
 3. Бад Шандау
 4. Диполдисвалде
 5. Дона
 6. Фрајтал
 7. Гласхите
 8. Хајденау
 9. Хонштајн
 10. Кенигштајн
 1. Либштат
 2. Нојштат во Саксонија
 3. Пирна
 4. Рабенау
 5. Зебниц
 6. Штат Велен
 7. Штолпен
 8. Тарант
 9. Вилсдруф
 1. Баретал
 2. Баневиц
 3. Дома
 4. Дорфхајн
 5. Дирерсдорф-Дитерсбах
 6. Гориш
 7. Хартмансдорф-Рајхенау
 8. Хермсдорф
 9. Клингенберг
 1. Крајша
 2. Ломен
 3. Миглицтал
 4. Ратен
 5. Ратмансдорф
 6. Рајнхартсдорф-Шена
 7. Розентал-Билатал
 8. Штрупен

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°54′N 13°50′E / 50.900° СГШ; 13.833° ИГД / 50.900; 13.833