Дебелн (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дебелн
Landkreis Döbeln
Округ
Saxony dl.png
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Укинат 01.08.2008
Адм. цент. Дебелн
Површина
 • Вкупна 424 km2 (164 sq mi)
Население (2001)
 • Вкупно 77,900
 • Густина 180/km2 (480/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. DL
Мреж. место landkreis-doebeln.de

Дебелн (германски: Döbeln) — поранешен округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од север надесно) окрузите Торгау-Ошац, Риза-Гросенхајн, Мајсен, Митвајда и Мулдентал.

Историја[уреди | уреди извор]

Регионот бил првично населен од лужичките племиња. Во раниот среден век, се населиле Даленмиците долж реката Мулде. Тие биле протерани од Германците по битката кај Јана во 928 година.

Денешните граници на округот биле воспоставени во 1952 година, кога владата на Источна Германија создала нови окрузи. Дебелн е еден од неколкуте окрузи, кои не биле менувани по повторното обединување на Германија. Во август 2008 година, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Дебелн, Фрајберг и Митвајда биле припоени во новиот округ Средна Саксонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓал на бреговите на Фрајбергер Мулде во триаголник помеѓу градовите Дрезден, Лајпциг и Кемниц.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Лавот е хералдичко животно на Саксонија. Зелената и белата се боите на знамето на Саксонија. Штитот на десната страна го прикажува грбот на градот Дебелн.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Дебелн
 2. Харта
 3. Лајсниг
 4. Росвајн
 5. Валдхајм
 1. Бокелвиц
 2. Еберсбах
 3. Гросвајчен
 4. Мохау
 5. Нидерштригис
 6. Острау
 7. Цигра-Кнобелсдорф
 8. Чајц-Отевиг

Надворешни врски[уреди | уреди извор]