Северна Саксонија

Координати: 51°30′N 12°45′E / 51.500° СГШ; 12.750° ИГД / 51.500; 12.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна Саксонија
Landkreis Nordsachsen

округ
Знаме на Северна Саксонија Landkreis NordsachsenГрб на Северна Саксонија Landkreis Nordsachsen
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеТоргау
Површина
 • Вкупна2,020 км2 (780 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно197.444
 • Густина98/км2 (250/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.TDO, DZ, EB, TG, TO, OZ
Мреж. местоhttp://www.landkreis-nordsachsen.de

Северна Саксонија (германски: Nordsachsen) — округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Округот се граничи (од запад надесно) со покраините Саксонија-Анхалт и Бранденбург, окрузите Мајсен, Средна Саксонија и Лајпциг и урбаниот округ Лајпциг.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Делич и Торгау-Ошац, како дел од реформата на окрузите во август 2008.

На 10 декември 2009, Советот на округот го прифатил новиот грб на округот.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во низините на север и исток од Лајпциг. Главни реки во округот се Мулде и Елба.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Бад Дибен
 2. Белгерн-Шилдау
 3. Дален
 4. Делич
 5. Домич
 6. Ајленбург
 7. Мигелн
 8. Ошац
 9. Шкојдиц
 10. Тауха
 11. Торгау
 1. Арцберг
 2. Бајлроде
 3. Кафертиц
 4. Добершиц
 5. Драјхајде
 6. Елсниг
 7. Језевиц
 8. Кроштиц
 9. Лаусиг
 10. Либшицберг
 1. Лебниц
 2. Мокрена
 3. Наундорф
 4. Раквиц
 5. Шенвелкау
 6. Тросин
 7. Вермсдорф
 8. Видемар
 9. Чеплин

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°30′N 12°45′E / 51.500° СГШ; 12.750° ИГД / 51.500; 12.750