Језевиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Језевиц
Црквата во Језевиц
Црквата во Језевиц
Грб на Језевиц
Језевиц is located in Германија
Језевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Ајленбург-Вест
Месни единици 15
Градоначалник Мартина Кошник
Основни податоци
Површина 52,27 км2
Надм. височина 139 м
Население 3.090 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04838
Повик. бр. 034241
Портал www.jesewitz.de
Местоположба на Језевиц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°25′20″N 12°33′45″E / 51.42222° СГШ; 12.56250° ИГД / 51.42222; 12.56250Координати: 51°25′20″N 12°33′45″E / 51.42222° СГШ; 12.56250° ИГД / 51.42222; 12.56250

Језевиц (германски: Jesewitz) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)