Драјхајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драјхајде
Драјхајде во рамките на Германија
Драјхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Торгау
Месни единици 3
Градоначалник Волфганг Зарембе (СлДП)
Основни податоци
Површина 33,53 км2
Надм. височина 85 м
Население 2.118 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04860
Повик. бр. 03421
Портал gemeindedreiheide.de
Местоположба на Драјхајде во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°33′40″N 12°53′20″E / 51.56111° СГШ; 12.88889° ИГД / 51.56111; 12.88889Координати: 51°33′40″N 12°53′20″E / 51.56111° СГШ; 12.88889° ИГД / 51.56111; 12.88889

Драјхајде (германски: Dreiheide) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)