Рудни Планини (округ)

Координати: 50°36′N 12°57′E / 50.600° СГШ; 12.950° ИГД / 50.600; 12.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија се однесува за округот во Саксонија, додека за планинскиот масив, видете Рудни Планини
Рудни Планини
Landkreis Erzgebirgskreis

округ
Знаме на Рудни Планини Landkreis ErzgebirgskreisГрб на Рудни Планини Landkreis Erzgebirgskreis
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеАнаберг-Буххолц
Површина
 • Вкупна1.827 км2 (705 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно331.917
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ERZ, ANA, ASZ, AU, MAB, MEK, STL, SZB, ZP
Мреж. местоhttp://www.erzgebirgskreis.de

Рудни Планини (германски: Erzgebirgskreis) — округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Именуван е по истоимениот планински масив (Erzgebirge), кои претставуваат масив во јужниот дел на округот и сочинуваат дел од германско-чешката граница. Се граничи со (од запад надесно) окрузите Фогтланд и Цвикау, урбаниот округ Кемниц, округот Средна Саксонија и Чешка.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Анаберг, Ауе-Шварценберг, Штолберг и Средни Рудни Планини како дел од окружната реформа во август 2008 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во западниот дел на Рудните Планини, кои исто така ја формираат границата со Чешка. Неколку реки, кои извираат на Рудните Планини, течат низ округот, вклучувајќи ги Цвикауер Мулде и Чопау.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Анаберг-Буххолц
 2. Ауе
 3. Еренфридерсдорф
 4. Ајбеншток
 5. Елтерлајн
 6. Гајер
 7. Гринхајн-Бајерфелд
 8. Јохангеоргенштат
 9. Јештат
 10. Лаутер-Бернсбах
 11. Лесниц
 12. Лугау
 13. Мариенберг
 14. Обервизентал
 1. Елсниц
 2. Олбернхау
 3. Покау-Ленгефелд
 4. Шнеберг
 5. Шварценберг
 6. Шајбенберг
 7. Шлетау
 8. Штолберг
 9. Талхајм
 10. Тум
 11. Волкенштајн
 12. Чопау
 13. Цвениц
 1. Амтсберг
 2. Ауербах
 3. Бад Шлема
 4. Беренштајн
 5. Бокау
 6. Бернихен
 7. Брајтенбрун
 8. Буркхартсдорф
 9. Кротендорф
 10. Дојчнојдорф
 11. Дребах
 12. Геленау
 1. Горнау
 2. Горнсдорф
 3. Гросолберсдорф
 4. Гросрикерсвалде
 5. Гринхајнихен
 6. Хајдерсдорф
 7. Хондорф
 8. Јансдорф
 9. Кенигсвалде
 10. Милденау
 11. Нојкирхен
 12. Нидердорф
 1. Нидервиршниц
 2. Рашау-Маркерсбах
 3. Шенхајде
 4. Зематал
 5. Зајфен
 6. Штиценгрин
 7. Таненберг
 8. Термалбад Визенбад
 9. Чорлау

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°36′N 12°57′E / 50.600° СГШ; 12.950° ИГД / 50.600; 12.950