Чеплин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чеплин
Поглед кон Чеплин
Поглед кон Чеплин
Чеплин is located in Германија
Чеплин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Ајленбург-Вест
Месни единици 10
Градоначалник Росвита Беркес
Основни податоци
Површина 67,98 км2
Надм. височина 103 м
Население 2.872 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04838
Повик. бр. 03423
Местоположба на Чеплин во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°30′0″N 12°36′0″E / 51.50000° СГШ; 12.60000° ИГД / 51.50000; 12.60000Координати: 51°30′0″N 12°36′0″E / 51.50000° СГШ; 12.60000° ИГД / 51.50000; 12.60000

Чеплин (германски: Zschepplin) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)