Либшицберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Либшицберг
Либшицберг is located in Германија
Либшицберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Месни единици 17
Градоначалник Карл-Хајнц Бертиц (ДХС)
Основни податоци
Површина 68,42 км2
Надм. височина 140 м
Население 2.958 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04758
Повик. бр. 03435
Портал www.liebschuetzberg.de
Местоположба на Либшицберг во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°20′0″N 13°9′32″E / 51.33333° СГШ; 13.15889° ИГД / 51.33333; 13.15889Координати: 51°20′0″N 13°9′32″E / 51.33333° СГШ; 13.15889° ИГД / 51.33333; 13.15889

Либшицберг (германски: Liebschützberg) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

До 1991, територијата на Либшицберг и неговите 1.600 жители биле дел од градот Борна. Во текот на административната реформа на Саксонија, која следела по повторното обединување на Германија, Либшицберг станал независна општина, со сила од 31 декември 1990.[2] Искуството на општинската реформа во Либшицберг е предмет на студија од Андреас Кречмар (кој бил градоначалник на соседниот Ошац).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Kretschmar, Andreas (2006). Die Gemeinde Liebschutzberg - ein Kind der Gemeindegebietsreform, in: Koch, Renate; Wagner, Herbert; Brahmig, Horst-Dieter (2006) Die Geschichte der Kommunalpolitik in Sachsen: von der friedlichen Revolution bis zur Gegenwart. W. Kohlhammer Verlag. ISBN 3-555-54038-6. p. 244.