Борна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борна
Градското собрание со Старата стражарница во Борна
Градското собрание со Старата стражарница во Борна
Грб на Борна
Борна is located in Германија
Борна
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Основни податоци
Површина 62,35 км2
Надм. височина 159 м
Население 19.120 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 307 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04552
Повик. бр. 0 34 33
Портал www.borna.de
Местоположба на градот Борна во рамките на округот Лајпциг
Карта
Координати 51°7′N 12°30′E / 51.117° СГШ; 12.500° ИГД / 51.117; 12.500Координати: 51°7′N 12°30′E / 51.117° СГШ; 12.500° ИГД / 51.117; 12.500

Борна (германски: Borna) — град во сојузната покраина Саксонија, Германија, административно седиште на округот Лајпциг. Се наоѓа околу 30 километри југоисточно од Лајпциг. Има околу 21.000 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Борна како град е стар повеќе од 750 години.

Од раниот XIX век, пејзажот околу Борна бил обликуван со отворени јагленокопи, чиј врв достигна во 1980-тите. Во последниве 20 години биле вложени огромни напори да се ревитализира пејзажот; со поплавување на отворените копови и создавање нови езер, како и засадување илјадници дрвја.

Современата историја на Борна била обогатена со префрлањето на црквата од соседниот Хојерсдорф во Борна. На крајот на октомври во 2007, романескната градба на Црквата Емаус во Хојерсдорф од XIV век (12 километри од Борна) била отсечена од земјата и преместена на плоштадот Мартин Лутер во Борна[2].

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Црква Кунигунден
  • Црква на плоштадот Лутер
  • Градско собрание
  • Средно училише „Gymnasium Am Breiten Teich“

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот 2007-11-03. Посетено на 2007-11-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]