Елстертребниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елстертребниц
Грб на Елстертребниц
Елстертребниц во рамките на Германија
Елстертребниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Пегау
Месни единици 7
Градоначалник Клаус Зомер (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,66 км2
Надм. височина 129 м
Население 1.306 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04523
Повик. бр. 034296
Местоположба на Елстертребниц во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°9′N 12°14′E / 51.150° СГШ; 12.233° ИГД / 51.150; 12.233Координати: 51°9′N 12°14′E / 51.150° СГШ; 12.233° ИГД / 51.150; 12.233

Елстертребниц (германски: Elstertrebnitz) — општина во Саксонија и се наоѓа југозападно од Лајпциг и североисточно од Цајц.

Географија[уреди | уреди извор]

Елстертребниц се наоѓа јужно од Лајпциг, во низините околу 15 километри североисточно од Цајц.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Елстертребниц се граничи на север со градот Пегау, на североисток со градот Гројцш, општината Елстерауе на југ и општината Хоенмелзен на запад. Општините Елстертребниц и Хоенмелзен се одделени со отворениот коп Профен.

Економија[уреди | уреди извор]

Општината е главно земјоделска.

Елстермилграбен[уреди | уреди извор]

Елстермилграбен е името на водниот канал, снабдуван со водите од реката Елстер. Елстермилграбен ги снабдувал мелниците со вода од Елстертребниц до Клајндалциг до XX век. Многу малку мелници се останати и денес. Меѓудругото, водниот канал им служи на селаните за бањање и како воден извор за потребите на населението. Пегауер Бањи, кои се наоѓаат до Елстермилграбен, ја користат водата за своите објекти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)