Прејди на содржината

Белен (Саксонија)

Координати: 51°12′9″N 12°23′9″E / 51.20250° СГШ; 12.38583° ИГД / 51.20250; 12.38583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белен
Градското собрание на Белен
Градското собрание на Белен
Градското собрание на Белен
Грб на Белен
Белен (Саксонија) во рамките на Германија
Белен (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Градски единици 2
Градоначалник Марија Ганглоф (Левица)
Основни податоци
Површина 24,48 км2
Надм. височина 126 м
Население 6.662 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 272 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04564
Повик. бр. 034206
Портал www.stadt-boehlen.de
Местоположба на градот Белен во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°12′9″N 12°23′9″E / 51.20250° СГШ; 12.38583° ИГД / 51.20250; 12.38583

Белен (германски: Böhlen) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија, јужно од Лајпциг. Негови главни препознатливи точки се малиот аеродром и електричната централа. Се наоѓа во новосоздадената област Нојзенланд, езерска област создадена во поранешните отворени копови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]