Пегау

Координати: 51°10′0″N 12°15′0″E / 51.16667° СГШ; 12.25000° ИГД / 51.16667; 12.25000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пегау
Градското собрание на Пегау
Градското собрание на Пегау
Градското собрание на Пегау
Грб на Пегау
Пегау во рамките на Германија
Пегау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општ. заед. Пегау
Градски единици 3
Градоначалник Петер Брингер
Основни податоци
Површина 48,61 км2
Надм. височина 127 м
Население 6.504 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 134 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04523
Повик. бр. 03 42 96
Портал www.pegau.de
Местоположба на градот Пегау во рамките на округот Лајпциг
Карта
Карта
Координати 51°10′0″N 12°15′0″E / 51.16667° СГШ; 12.25000° ИГД / 51.16667; 12.25000

Пегау (германски: Pegau) — град во округот Лајпциг, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на плодна почва, близу реката Вајсе Елстер, 18 километри северозападно од Лајпциг.

Има две евангелистички цркви, таа на Свети Лоренс е со готска архитектура, градско собрание од XVI век, многу стара болница и земјоделско училиште. Во XIX век, нејзината индустрија се состоела од производство на железо, чизми и легури.

Пегау пораснал околу манастирот, основан во 1096 година, но не се појавил како град пред XII век. Овде биле одржувани пазари и неговиот развој бил поттикнат од неговата положба на главниот пат, кој водел од запад кон исток. Во манастирот, кој бил распуштен во 1539, биле создадени вредни хроники, Annales pegavienses, покривајќи го периодот од 1039 до 1227.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]