Вајсе Елстер

Координати: 51°25′57″N 11°57′10″E / 51.43250° СГШ; 11.95278° ИГД / 51.43250; 11.95278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајсе Елстер
Местоположба
Физички особености
УстиеЗале
51°25′57″N 11°57′10″E / 51.43250° СГШ; 11.95278° ИГД / 51.43250; 11.95278
Должина257
Особености на сливот

Вајсе Елстер[1][2][3] (германски: Weiße Elster, чешки: Bílý Halštrov) — 257 километри долга река во централна Европа, десна притока на Зале. Нејзиниот извор е во најзападниот дел на Чешка, близу Аш. По неколку километри, влегува во источна Германија. Во Германија, тече низ покраините Саксонија, Тирингија и Саксонија-Анхалт.

Значење на името[уреди | уреди извор]

Иако „Elster“ на германски е „чавка“, потеклото на името нема ништо со птица. Има словенско потекло: alstrawa = брзајќи. Вајсе Елстер никогаш не се сретнува со Шварце Елстер, која тече од Лаузиц во Елба. Реките ги имаат имињата „вајсе“ и „шварце“ со цел да се разликуваат меѓусебе.

Вајсе Елстер тече низ градовите Плауен, Грајц, Гера, Цајц, Пегау и Лајпциг. Се влева во реката Зале кај Хале.

Во историјата на Наполеоновите војни, реката е позната како место на смртта на Јозеф Антони Поњатовски во 1813 г.

Историја[уреди | уреди извор]

Вајсе Елстер се покажала катастрофална за француските трупи, кога се враќале од Лајпциг во октомври 1813.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Река „Вајсе Елстер“ Архивирано на 27 септември 2011 г. на www.germany-tourism.co.uk
  2. 2,0 2,1 Brookes, Richard and Marshall, John (1832). A new universal gazetteer: containing a description of the principal nations, W.W. Reed & Co,, New York, p. 270
  3. Вајсе Елстер од National Geospatial-Intelligence Agency, Bethesda, MD, USA. Accessed on 16 Jan 2011.