Карловарски крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карловарски крај (Karlovarský kraj)
Flag of Karlovy Vary Region.svg
Знаме
Karlovy Vary Region CoA CZ.svg
Грб
Земја  Чешка
Главен град Карлови Вари
Дистрикти
Површина 3.314 км²
Највисока точка Клиновец
 - надморска висина 1.244 м
Население 304.644 (06/2005)
Густина 92 /km² (238 /sq mi)
Гувернер Јозеф Новотни
ISO 3166-2 CZ-KA
Таблички K
Karlovarsky kraj.svg
Website : http://www.kr-karlovarsky.cz/


Карловарскиот крај (чешки: Karlovarský kraj) е крај во Чешката Република, кој е сместен во најзападниот дел на историската област Чешка. Наречен е по неговиот административен центар Карлови Вари.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Окрузите на Карловарскиот крај